Sağlık

Sperm ve Yumurta Olmadan Yapılan Sentetik İnsan Embriyosu

Dünyada yürütülen bilimsel çalışmalarla ilgili güncel araştırmaları sosyal medya üzerinden duyuran Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. Güner Sönmez’den yeni ve değerli bir paylaşım geldi. prof. Sönmez, sperm ve yumurta olmadan ‘sentetik insan embriyosu’ üretildiğini açıkladı.

Cambridge Üniversitesi’nde yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda ilk kez sperm ve yumurta içermeyen sentetik insan embriyosu üretildi. Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. Güner Sönmez, yapılan bilimsel çalışmayla ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu. BBC Haberlerinde “Sentetik İnsan Embriyosu Etik Sorunlar Yaratıyor” başlıklı haberde yer alan bilgilere değinen Prof. İnsan kök hücreleri kullanılarak laboratuvarda üretilen embriyo sayesinde düşük ve bazı genetik hastalıkların mekanizmasının aydınlatılması planlanıyor.

büyük bir dönüm noktası

prof. Dr. Sönmez, bilimsel çalışmayla ilgili açıklamasını şöyle sürdürdü: “Müthiş bir dönüm noktası. Araştırmanın başında Magdalena Zernicka Goetz’in yer aldığı Prof. Dr. Kök hücreler, doğru yönlendirme ile vücutta rastgele bir hücre tipine dönüşme kapasitesine sahiptir. Burada da embriyo hücresi olmaya yönlendirilirler. Daha önce aynı grup, beyin gelişimi ve kalp atışları olan sentetik fare embriyoları geliştirmişti. Birden fazla ülke, insan embriyosu araştırmalarında 14 günden fazla olgunlaşmaya izin vermiyor.”  (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

kadinhanihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu