Haber

İsrail’deki tartışmalı yargı reformuna yönelik grevlere yurtdışındaki misyonlar da katıldı

İsrail’de Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetinin yargı düzenlemesine yönelik düzenlenen grevlere dünyanın dört bir yanındaki İsrail büyükelçiliği ve konsolosluklarının katıldığı bildirildi.

Netanyahu hükümetinin tartışmalı yargı düzenlemesini askıya almamasına İsrail’deki farklı meslek gruplarının yansımaları artıyor.

The Jerusalem Post’ta yer alan habere göre, dünyanın dört bir yanındaki İsrail büyükelçiliklerine Netanyahu hükümetinin tartışmalı yargı düzenlemesine yönelik grevlere katılma talimatı verildi.

İsrail’in en büyük işçi sendikası hastadrut’un genel grev kararı almasının ardından Dışişleri Bakanlığı’nın da ülke içindeki ve dışındaki faaliyetlerini durduracağı ve faaliyetlerini sadece acil servislerle sınırlı tutacağı belirtildi.

Netanyahu’nun Savunma Bakanı’nı görevden alması ve protestolar

Netanyahu, dün yargı düzenlemesinin askıya alınması çağrısında bulunan partisi Likud’dan Savunma Bakanı Yoav Gallant’ı görevden aldı.

Başbakan Netanyahu’nun Gallant’ı görevden alarak yargı düzenlemesinden geri adım atmayacağını açıklaması yüzbinlerce İsrailliyi sokaklara döktü ve ülkedeki siyasi krizi derinleştirdi.

Netanyahu hükümetinin tartışmalı ‘yargı reformu’

Adalet Bakanı Yariv Levin, 5 Ocak’ta Yüksek Mahkeme’nin yetkilerini sona erdirecek ve yargı atamalarında söz sahibi olmayı öngören bir “yargı reformu” planladıklarını duyurdu.

Ülke genelinde 13 haftadır onbinlerce İsrailli, hükümetin yargı düzenlemesine karşı kitlesel protestolar düzenliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu