Ekonomi

Son dakika: Thodex’in kurucusu Türkiye’ye getirildi

Investing.com – Arnavutluk’ta yakalanan Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer, dünkü kararDaha sonra bugün erken saatlerde Türkiye’ye getirildi.

Thodex borsasındaki binlerce kullanıcının kripto varlıklarını kendi hesabına aktararak yurt dışına kaçan Faruk Fatih Özer, Arnavutluk’ta yakalandıktan aylar sonra çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. 30 Ağustos’ta yakalanan Özer için Türkiye’nin iade talebi yerel mahkeme tarafından reddedildi. Bir temyizin ardından, Arnavutluk Yüksek Mahkemesi yerel mahkemenin reddini bozdu.

Faruk Fatih Özer’in avukatlarının dün yaptığı iade itirazının yüksek mahkeme tarafından reddedilmesinin ardından Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in Türkiye’ye iadesi kesinleşti ve Özer’i taşıyan uçak bugün saat 10.15’te İstanbul Havalimanı’na indi. Ardından Thodex zanlısı İstanbul Havalimanı Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından teslim alındı.

Önümüzdeki süreçte sağlık kontrolünden geçirilecek olan Özer, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltına alınacak ve ardından 4 günlük gözaltı süreci başlayacak. Sürecin devamında, Faruk Fatih Özer’in savcılık talimatıyla Anadolu Adliyesi’ne sevk edilmesi ve tutuklu yargılanması bekleniyor.

Thodex darbesi olarak bilinen davada 21 sanık bulunurken, bu sanıklar bir numaralı sanık Faruk Fatih Özer ile birlikte tutuklu yargılanıyor. Toplam tutarı 250 milyon TL’yi aşan binlerce kişinin yargılandığı dolandırıcılık davasında sanıklar için 40 bin 562 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Author: Günay Caymaz

haber-artova.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu