Ekonomi

Balıkçılar: Alım gücü azaldı, balık satışları azaldı

MUSTAFA USTA

Sinoplu balıkçı İbrahim Gündoğdu, “Müşteriler ağırlıklı olarak kredi kartı kullanıyor. Yüzde 80’i kredi kartı, yüzde 20’si ise nakit kullanıyor. Alım gücü zayıf, çok düştü. 25 yıldır balıkçıyım. 25 yıldır tezgahta balık satıyorum ve hiç böyle bir kriz görmedim.” Balıkçı Mert Kanal ise; “4 kişilik sofraya 1 kilo hamsi gelince 80 lira oluyor ama 300 lira oluyor. Vatandaş da doğal olarak bunu düşünüyor. Gerçi et ve tavuk fiyatlarına baktığınızda gıda açısından en ucuz yiyecek. Protein balıktır. Buna rağmen insanlar hala satın almakta zorlanıyor. 10 kişiden 2’si, 3 kişi ise “Bazen insanlar balık alamıyor” dedi.

Türkiye’de 1 Eylül itibarıyla av sezonunun açılmasıyla birlikte hamsiler tezgahlarda boy göstermeye başladı. Sinoplu balıkçılar, vatandaşların alım gücünün önceki yıllara göre azaldığını söyledi.

“YÜZDE 80 KREDİ KARTI, YÜZDE 20 NAKİT KULLANIYORLAR. SATIN ALMA GÜCÜ ZAYIF, ÇOK AZALDI”

Sinoplu balıkçı İbrahim Gündoğdu şunları söyledi:

“Hava sıcak olduğundan palamut bulamadığımız için bütün teknelerimiz hamsilere saldırdı. Şu anda hamsi avlıyorlar. Palamut yok. Torik balıklarımız zaman zaman geliyor. Hamsiyi toplu olarak satıyoruz. Fiyatı değişiyor. 50 lira ile 70 lira arasında. Bu ekonomik krizde bu vatandaş bunu alamıyorsa hiçbir şey yok. Alamazlar demektir. Çünkü piyasa değerli. 1 kilo balık 3 kişiyi doyuruyor. 50 lira 60 ödüyorsunuz. Lira, evde pişiriyorsun, 3 kişi doyuruluyor. Müşteriler çoğunlukla kredi kartı kullanıyor. Yüzde 80 kredi kartı kullanıyor, yüzde 20 nakit kullanıyor. Satın alma gücü “Zayıf, çok düştü. 25 yıldır balıkçıyım. 25 yıldır tezgahta balık satıyorum ve böyle bir kriz görmedim. Son 2 yıldır satışlar düşük seyrediyor. Et ve balık fiyatları kıyaslanamaz bile. Et fiyatları uçmuş durumda. İnsanların yiyip protein alabileceği tek balık türü kaldı” dedi.

“10 KİŞİDEN 2 VE 3 KİŞİ BAZEN BALIK ALAMAZ”

Sinoplu balıkçı Mert Kanal şunları söyledi:

“Hamsi var mı? Hamsi yok mu? Diyelim ki ne var ne de yok. Palamut olmadığı için teknelerimiz hamsiye dönmek zorunda kaldı. Karadeniz kıyısındaki bütün tekneler, denizde oldukları sürece. Batı şu anda hamsi peşinde. Umudumuz bu durumun uzun süre devam etmesi. Biz hem vatandaşlarımızı hem de kendimizi düşünüyoruz. Bunu düşünüyoruz. Mevcut durum yeterli.Umarım düşündüğüm gibi olmaz.Hamsi fiyatı 50 liranın altına düşmedi.Şu anda 50 lira ile 80 lira arasında seyrediyor.Fiyatlar güne ve balığın azlığı veya bolluğuna göre değişiyor. .50 lira bile insanlara çok para.Durum Parası olmayan vatandaşlarımız 50 liraya bile hamsi almakta zorlanıyor.Bu sadece hamsi almakla bitmiyor.Yağ,un,tuz dahil. ve ekmek 4 kişilik sofraya 1 kilo hamsi gelince 80 lira olsa 300 liraya geliyor. Vatandaş doğal olarak bunu düşünüyor. Et olmasına rağmen tavuk ve tavuk fiyatlarına baktığınızda protein açısından en ucuz gıda şu anda balıktır. Ancak insanlar hala satın almakta zorlanıyor. Bazen 10 kişiden 2 veya 3’ü balık alamıyor. “Bu çok büyük bir rakam” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu