Haber

Avusturya Cumhurbaşkanı Van der Bellen, hükümetin Schengen vetosuna tepki gösterdi

Hükümetin Romanya ve Bulgaristan’ın Schengen bölgesine girişini veto etmesine tepki gösteren Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen, düzensiz göçmen sayısındaki artış nedeniyle Avusturya’nın zor durumda olduğunu ancak bunun analizinin pek de doğru olmadığını belirtti. İki ülkenin blokajından geç.

Van der Bellen, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Brüksel’de düzenlediği toplantıda merkez sağ Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ile Yeşiller Partisi koalisyon hükümetinin Bulgaristan ve Romanya’nın Schengen bölgesine girmesini engelleyen tutumundan duyduğu üzüntüyü paylaştı. Dün Belçika’nın başkenti.

“Avusturya, yüksek iltica başvuruları nedeniyle zor durumda, bu doğru, ancak ‘Schengen engellemesi’ bir çözüm sağlamıyor. Aksine, şimdi Avusturya ekonomisi, Romanya’nın ters yöndeki adımları nedeniyle cezalandırılmakla tehdit ediliyor. ” Van der Bellen tabirini kullanarak, göç ve mülteciler konusundaki zorlukların Avrupa Birliği’ndeki (AB) müttefiklerle aşılması gerektiğine dikkat çekti.

Van der Bellen, Avusturya ile iki ülke arasındaki sorunların diyalog yoluyla çözülmesini umduğunu vurguladı.

Avusturya, Romanya ve Bulgaristan’ı veto etti

AB İçişleri Bakanları’nın dün Brüksel’de yaptıkları toplantıda Avusturya, Bulgaristan ve Romanya, Birlik içinde vizesiz Schengen bölgesine girişi veto etti.

Avusturya’nın kararını sert bir şekilde eleştiren Romanya, Viyana’daki büyükelçisini istişarelerde bulunmak üzere ülkeye geri çağırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu